Ölüm kıskacı olarak biliniyor. Dokunmak hayatınıza mal olabilir

Ölümcül derecede radyoaktif maddeyle kaplı bir vinç kıskacı, yaşanan nükleer patlamadan sonra yaşanamaz hale gelen ve Ukrayna’nın Çernobil bölgesinde bulunan ormanda 38 yıldır duruyor.

Chernobyl Story Tours tarafından ‘Ölüm Kıskacı’ olarak isimlendirilen vinç kıskacı, 2019 yılında Ukrayna’nın Pipryat kentine gerçekleştirilen bir tur esnasında Avustralyalı Arkeolog Rob Maxwell tarafından fark edildi. Çernobil kısacı, patlamanın ardından kullanıldıktan sonra yetkililer tarafından ormanın ücra bir köşesine atıldı ve unutuldu.

Maxwell, yaşanan nükleer felaketin ardından kurtarma çalışmalarında kullanılan ve yoğun radyasyon sebebiyle kullanılamaz duruma gelen diğer araçların da ormanda çürümeye ve paslanmaya terk edildiğini öne sürdü.

Avustralyalı arkeolog, Çernobil bölgesinde iki kez çalıştı ve 38 yıl önce meydana gelen felaketin ardından radyoaktif atıkları temizlemek için kullanılan vinç kıskacını görmek amacıyla özel bir rehber tarafından bölgeye götürüldü.

Maxwell, Avustralya merkezli internet haber sitesi news.au’ya yaptığı açıklamada, “Bölgede, uzun süreli temasın sizi kesinlikle öldüreceği pek çok şey var ve ‘Kıskaç’ kesinlikle en tehlikelisi, çünkü diğer tehlikeler gibi kapalı ya da erişilmez halde değil.” ifadelerini, kaydetti.

Arkeolog, tur esnasında çıplak elini pençenin içine sokarak bir radyasyon tespit sayacı olan Geiger sayacıyla, Kıskaç’ın içindeki radyoaktiviteyi ölçtü ve yaşadığı yer olan Sidney’deki 0.17 uSv/h’lik normale kıyasla saatte 39,80 uSv/h olduğunu belirledi.

Vinç kıskacının ‘günde 950 uSv civarında radyasyon yaydığı’ tahmin edilirken, arkeolog, “Elimi içine soktum çünkü Geiger sayacıyla bir okuma yapmak istedim. Endişeli miydim? Evet, ama her zaman endişeliydim. Rehber bana sürekli ‘Dokunma, dokunma!’ diyordu. Ben de elimi çok hızlı bir şekilde içine soktum ve tekrar çıkardım.” açıklamasında bulundu.

Çernobil santralindeki patlamanın ardından İkinci Dünya Savaşı sırasında Nagazaki ve Hiroşima’ya atılan atom bombalarından en az 100 kat daha fazla radyasyon yayıldı. Felaketten sonra binlerce kişi radyasyona maruz kalmaları ve kansere yakalanmaları nedeniyle yaşamını yitirdi ve kaza sırasında 30 kişi öldü.

Ölüm Kıskacı, Maxwell’in ortaya koyduğu gibi geçerli bir nedenle resmi tur için izin verilen bölgenin dışında bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir