CHP’li Duran Kum’dan dikkat çeken açıklamalar

Nurhan İÇMEZ / TOKAT HABER
TOKAT (İGFA) –
Tokat eski İl Başkanı ve 28. Dönem CHP Milletvekili adayı Duran Kum, Tokat Haber Gazetesi sahibi Kemal Özdilek, ABYB Genel Başkan Yardımcısı Yakup Orakçı’yı ziyaret etti. Kum, Tokat’ın yıllardır süregelen ve çözüm bekleyen bir dizi sorununu gündeme getirdi, Tokat’ın sahipsiz kaldığına, yeterli yatırım alamadığına ve ulaşım alt yapısındaki ciddi sorunlar olduğunu ileri süren Kum, “Beş yıl boyunca Ankara’da görev yaptım ve bu süre zarfında Tokat’ın sorunlarını sürekli takip ettim. Ne yazık ki, Tokat yıllardır sahipsiz kaldı ve bu sahipsizlik devam ediyor. Yerel ve genel yönetimler, şehrimizin sorunlarına yeterince eğilmiyor” şeklinde konuştu.

YATIRIMLARIN YETERSİZLİĞİ VE DAĞILIM SORUNLARI
Kum, Tokat’a yapılan yatırımların yetersiz olduğunu ve mevcut yatırımların büyük bir kısmının adil olmayan bir şekilde dağıtıldığını dile getirerek, “Tokat’a yapılan her on lira yatırımdan büyük bir kısmı ilçelere gidiyor. Ancak bu yatırımların olumlu sonuçlarını görmek mümkün değil. Özellikle büyük ilçelerdeki yatırımlar yetersiz kalıyor. Çünkü şundan, n Zile’ye bakalım. Zile’ye devlet ne yaptı? Gelelim Turhal’a. Turhal’a ne yaptı? Erbaa’ya ne yaptı? Büyük ilçelerden bahsediyorum. Niksar’a ne yaptı? Reşadiye’ye ne yaptı? Bu beş tane büyük ilçemize Merkez içi zaten ortada. O zaman yatırım geldi de ne oldu, ne yaptılar? Onu görmüyor muyuz, burada yaşamıyor muyuz sonuçta? Tamam ben 5 yıldır Ankara’da siyasette genel merkezdeydim ama sonuç itibariyle benim kütüğümde, evimde, iş yerimde buradaydı. Sık sık gelip gidiyorum sürekli. Dolayısıyla bence o bir yanıltma diye düşünüyorum. Yani tokatın gerçekten bir sahibinin olduğunu düşünmüyorum ben. Yani bunu partiye ayrılmaksızını söylüyorum. Yani parlamentoya giden arkadaşlarımız Tokatla bir alakaları kalmıyor. Tokat unutuluyor” dedi.

TOKAT HAVALİMANINDA UÇAK BİLET FİYATI VE SEFER YETERSİZLİĞİ
Tokat’ın ulaşım alt yapısındaki sorunlar üzerinde de duran Kum, özellikle Türk Hava Yolları’nın Tokat’a olan sefer sayısının yetersizliğini dile getirerek, “Şimdi eşdeğer olarak eğer nüfus olarak görürsek Rize ile Tokat’ın nüfusu yaklaşık yarı yarıya. Bir Türk Hava Yolları’ndan yola çıkacak olursak bugün şu anda 14-15 tane sefer Rize’ye inip kalkıyor günlük. Dolayısıyla ama Tokat şu anda bir tane uçakla yetinmeye çalışıyor ve dolayısıyla bir uçakla yetinmeyi bir kenara bırakalım. Saatleri uygun değil ve Tokat’taki ticarette uğraşan arkadaşlarımız ki en son örneğin geçen bir ticarette uğraşan bir arkadaşım da Sivas’tan iki gün önce birlikte geldiğimiz bir arkadaşım bana şunu söyledi. Haftanın dört günü, haftanın iki günü ayın dedi, sekiz gün İstanbuldayım, Sivas’tan uçuyorum. Uçak saatlerim Tokat’tan denk gelmiyor dedi. Düşünebiliyor musun? Yani yanı başında yüz kilometre olan bir ilde uçak saatlerinde problem yok. Ama Tokat’ta hep bütün yatırımları bir kenara bıraktım. Uçak saatindeproblem var, uçakta problem var. Yani Türk Hava Yolları’ndan başka bir uçak yok. İzmir, Ankara’ya uçak yok. Pegasus gelecek denildi o da yok. Ekonomi iyi değil ama ekonomiye bak Tokat’ta uçak fiyatları 3.500 liraysa Sivas’ta 1.300 lira. Nasıl olacak bu? Öyle de bir fiyat farkı var. Nasıl olacak bu? Geçen Tokat Ticaret Odası Başkanı açıklama yaptı. elimizle ilgili. Kim dinliyor? Tokat unutulmuş bir şehir” diye konuştu.

MHP’NİN TOKAT’TA BELEDİYEYİ KAZANMASI
Kum, seçimlerde MHP adayı Kemal Yazıcıoğlu’nun başarısının altında yatan önemli bir etken olarak, babası eski Vali Recep Yazıcıoğlu’nun halk nezdindeki saygın ismi ve ahde vefa duygusu olduğuna işaret etti. Kum’a göre, bu durum Tokat’ta MHP’nin yıllar sonra belediye başkanlığını kazanmasına büyük katkı sağladı.

Kum, yerel siyasetin sonuçları üzerine yaptığı değerlendirmede, “Tokat’ta 50 yıldır görülmeyen bir durum yaşandı. Milliyetçi Hareket Partisi, Kemal Yazıcıoğlu ile belediyeyi kazandı. Bu, yalnızca yerel bir zafer değil, aynı zamanda Türkiye’deki genel trendlere de ters düşen bir sonuçtur, Burada önemli olan, Yazıcıoğlu’nun babası Recep Yazıcıoğlu’nun isminin ve halka hizmet anlayışının hâlâ hafızalardaki yerini korumasıdır. Vatandaşlarımız, babasına olan saygılarını oğluna oy vererek gösterdiler” dedi. Kum, seçimlerde oy kullanmayanların oranına da değinerek, “Sandığa gitmeyenler şunu söylediler. Ya biz emekliyiz, emekliliğin durumu ortada. İktidar bizim aklımıza dalga geçiyor. Yani tepki olarak işte biz sandığa gitmedi. Yani 109.000 seçmenin 24.000’i sandığa oy kullanmaya gitmedi Tokat’ta. Yani 14 Mayıs 2023 seçimlerinde sandığa giden seçmenler, bu 31 Mart yerel seçimlerinde yaklaşık 24.000 kişi sandığa gitmedi. Dolayısıyla Türkiye’de bir değişimin dönüşümün olması gerektiğine yurttaş inanmıştı. Yani iktidar hep ben yaparım, benden başkası Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu tutum ve davranışı sürekli insanları kutuplaştırdı. Tüm illerde bu yaşandı. İşe ihtiyacı var. Belediye gidecekse AK Parti’ye üye olmadan belediyeye gelemezsiniz. Kamu kurumuna girecekse partiye üye oldunuz mu? ” ifadelerini kullandı.

ÜYE SAYISI VE İÇ PARTİ POLİTİKALARI ÜZERİNE ÇARPICI İDDİALAR

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) üye sayıları ve politik yaklaşımlarına eleştirilerde bulundu Kum,. AK Parti’nin üye sayılarının gerçek dışı olduğunu iddia etti: “Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki, ‘bizim partimizin şu kadar milyon üyesi var’. Ben bu rakamların gerçek dışı olduğunu il başkanı olduğum dönemlerden biliyorum. Seçmen listelerini alıp, AK Parti’nin insanları kendi üyeleri yapmasına şahit oldum. Hatta CHP’nin seçilmiş il genel meclis üyesini bile AK Parti’ye üye yapmışlardı,” diyerek, bu üye kayıtlarının doğruluğunu sorguladı.

EKONOMİK DURUM VE ESNAFIN ÇEKTİĞİ ZORLUKLAR

Kum, Türkiye’deki ekonomik politikalara değinerek, esnafın yaşadığı sıkıntıları dile getirdi: “Ben de bir esnafım ve sürekli olarak esnafın içinde bulunuyorum. Birkaç yıl önce çektiğim kredinin taksitlerini bugün ödeyemiyorum. Üstelik, kredi faizlerinin sürekli artması esnafı daha da mağdur ediyor,” şeklinde konuştu. Kum, bu durumun esnaflar arasında ciddi rahatsızlık yarattığını ve ekonomik koşulların giderek zorlaştığını vurguladı.

İKTİDARIN TASARRUF POLİTİKALARI VE KAMU HARCAMALARI

Eski il başkanı, iktidarın tasarruf tedbirleri ve kamu harcamalarına eleştirilerini sürdürdü: “Parlamentoda milletvekilleri arasında yapılan tartışmalar, gerçek tasarruf tedbirlerinin uygulanmadığını gösteriyor. Gerçek tasarruf tedbirleri uygulanırsa, iki yıl içinde Türkiye ekonomik olarak belirli bir düzeye ulaşabilir. Ancak mevcut iktidar, yandaşlara kaynak aktarımı yaparak kamu kaynaklarını kötüye kullanıyor” dedi.

Yerel Seçimler ve Siyasi Değişim

Kum, yerel seçimler ve politik aday seçim süreçlerine dair de konuştu: “Özellikle Turhal ve Zile’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayları, seçim süreci başlamadan halk arasında büyük destek görüyor. Yerel halk, adayların geçmişini ve ticari sicilini göz önünde bulundurarak karar veriyor,” diyerek yerel seçimlerin şeffaflığına vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir